HAVA ÇEKİMİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ

Neden AirCam Prodüksiyon?Hava Çekimi için profesyonel bir kadro ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bünyemizde kameraman, görüntü yönetmeni, fotoğrafçı, kurgu-montaj operatörü, iş koordinatörü, pilot gibi iş için gerekli profesyonel kadromuzu bulundurmaktayız. Firmamız sadece havadan görüntüleme değil; kapalı-açık alan çekimleri, endüstriyel çekimler gibi değişik alanlarda da çekimler yapmaktadır.

Ekibimizin teknik bilgisi radyo-sinema ve elektronik konusunda yüksek ve bu alanlarda lisans ve yüksek lisans eğitimi görmüş personelden oluşmaktadır. Kullanılacak insansız hava aracı'nın yazılım kontrolü, diğer ekipmanlar ile uyumu , senkronizasyonu ve modifiye edilmesi konusunda profesyonel çözümler üretip projelere göre uygun ekipmanı seçmek ve geliştirmek konusunda çalışmalar yapıp kendi sistemlerini geliştirmektedir. Bunun yanı sıra ekibimizde tecrübeli görüntü yönetmeni bulunduğu için hava çekimi ile alınan görüntüler daha profesyonel, sinematik olmakta ve sektöründe örnek gösterilmektedir.

Anahtar teslimi hava çekimi hizmeti veriyoruz. Çekilen fotoğrafları editleyerek, video çekimlerini ise stabilizasyonu yapılmış, sahneler kesilmiş halde kurguya hazır parçalar olarak teslim etmekteyiz. Eğer istenir ise tarafımızdan çekimlerin seslendirme ve kurgusu yapılarak yayına hazır halde de müşterilerimize teslim etmekteyiz.


Havadan fotoğraf ve video çekiminde uçuş irtifası nedir?

Yer seviyesine göre 1 metre ile 1000 metre arası yükseklikten hava çekimi yapabilmekteyiz


Her bölgede hava çekimi yapabiliyormusunuz?

Ekip olarak hem yurtiçi hem yurtdışı projeler gerçekleştirmekteyiz. Bu nedenle her bölge ve ülkede sizler için çalışabiliriz. Bunun yanısıra; değişik projeler için farklı ekipmanlar kullandığımız ve pilotlarımızın manevra kabiliyeti, ucuş tecrübesi ve bir çok değişik ortamda uçuş yaptıkları için; dar alanlarda, orman içinde, su üstünde, gece, kapalı alanda( daire içi, fabrika içi gibi), insan üstü (havadan konser, organizasyon çekimi) çekimler yapmaktayız.


Hava çekimi nasıl yapılır?Öncelikle çekim alanında keşif yaparız. Projeye göre ekipman ayarlanarak, hava çekim senaryosunun storyboardu oluşturulur. Çekim günü ekibimiz hava çekimi aracı (multikopter, flycam, aircam, helicam), kamera ekipmanı, kumanda seti ve kablosuz görüntü terminali ile oluşturulan storyboarda göre have çekimini gerçekleştirir. Çekim esnasında pilotumuz belirlenen noktalarda uçuşu sağlarken kameramanımız da kamera modülünü kumanda ederek belirlenen noktaları gerçek zamanlı olarak aşağıdan izleyerek çekim işlemini gerçekleştirir.


Hava çekimi yapmak için hava koşulları nasıl olmalıdır?

Hava çekimlerinde çekimin havadan video çekimi veya havadan fotoğraf çekimi olmasına göre hava koşullarının etkisi çekim kalitesi üzerinde değişik etkiler yaratmaktadır.


Havadan fotoğraf çekimlerinde yaklaşık 50 km/s rüzgar hızına kadar çekim yapılabilir. Havadan video çekimi için tercihen rüzgâr hızının minimum olması görüntü stabilitesi açısından daha uygun olmaktadır. Her ne kadar özel stabilizasyon sistemleri kullanılsa da zorunlu değil ise çekim günlerini rüzgar hızının daha düşük olduğu günleri tercih ediyoruz.


Hava çekiminde ışığın önemi var mı?

Havadan Çekim genelde gündüz yapılır ve ışık koşulları çekim için gündüz saatlerinde uygundur. Hava çekimi için modifiye edilen çekim ekipmanlarımız ve kullandığımız profesyonel kameralar ile gece çekimlerinde de hava koşullarından kaynaklanan çok düşük ışık koşulları için gerekli kamera özel ışık ayarları yapılarak düşük ışıklarda bile kaliteli görüntüler alabilmekteyiz.


Aircam havadan video ve havadan fotoğraf çekiminin helikopter çekiminden avantajları nelerdir?

Helikopter ve diğer alternatif çekim yöntemlerine göre daha uygun maliyete sahiptir. Sahip oldukları ileri teknoloji sayesinde güvenli ve kaliteli çekimler yapılabilmektedir. İstenilen yükseklikte 1 metreden 1000 metreye kadar çekim yapılabilir ve çekim yapılacak objeye birçok açıdan yaklaşılabilir ve uzaklaşılabilir.

Stabilizasyon sistemi sayesinde helikoptere göre titreşimsiz görüntüler elde edilebilmektedir İstenilen yükseklikte, istenilen koordinatlarda. GPS sistemini kullanarak çekim yapılabilir. Sürekli aynı noktadan periyodik çekim taleplerinde avantaj sağlamaktadır (örneğin henüz proje aşamasın da ki bir dairenin hangi kattan nasıl bir manzaraya sahip olacağını önceden hava çekimi sayesinde katın bulunacağı yükseklikten çekim yapılarak balkon ve oda manzaraları tespit edilebilir. Ve projenin satışında artı değer katılması sağlanır)

Havadan Film ve sinema çekimleri'nde etkileyici sahnelerin çekilmesi sağlanır. Aircam kullanıldığı zaman birçok projede Jimmy jib maliyetine gerek kalmaz.


Aircam nerelerde kullanılabilmektedir?Aircam ile hava çekiminin birçok kullanım alanı mevcuttur. Müşterilerden gelen taleplere göre bizde kimi zaman aklımıza gelmeyen kullanım alanları keşfetmekteyiz. Yani kullanım alanları hayal gücünüzle sınırlıdır.

Yapım, prodüksiyon, tanıtım filmi, havadan sinema çekimi, belgesel çekimi,
Havadan konser çekimi, organizasyon çekimi, miting alanı çekimi, toplantı çekimi,
TV kanalları için çekim, haber çekimi, yarışma çekimi, spor organizasyonları ve maç hava çekimleri
Havadan inşaat Çekimi, örnek daire, ve proje öncesi manzara çekimi
Belediye hava çekimleri, belediyelerin projelerinin, organizasyonlarının, faaliyetlerinin, alt ve üst yapı çalışmalarının çekimleri
Şehir planlamacıları için kentsel dönüşüm projeleri hava çekimleri
Havadan Otel Çekimi, turistik tesis, golf sahası, tenis kortu, spor tesisleri
Tapu kadastro için hava çekimi ( arazinin topografik haritasını çıkarırken yapılan geniş arazi çekimleri)
Havalimanları, otobüs terminalleri, yat limanları, ticari liman hava çekimleri
Organize sanayi bölgesi,
Fabrika hava çekimi, üretim tesisi, su arıtma tesisleri çekimleri
Tarihi kültürel bölgeler veya yapılar
Havadan karayolu çekimi, otoyol, köprü, kavşak, tali yol, vb. yol çekimleri
Tarım alanları, sera, ekili alanlar tarıma açılacak alanlar, arazi hava çekimleri
Orman arazileri hava çekimleri, bölgelerin önemli dağlarının, önemli jeolojik oluşumlarının çekimleri
Havadan maden ocağı, mermer ocağı hava çekimleri
Planlama altyapı çalışmaları
Kalkınma ajansları için çekimler
Doğal afetler sonucu oluşumların çekimlerinde
Fay hatları üzerinden çekimler. Dalga hareketlerinin yer kabuğunda izlenmesinde
Düğün organizasyonlarının havadan çekimi
Havadan araç takibi, tren, metro, otobüs, bisiklet, motor çekimleri
Havadan uçan nesnelerin çekimi, uçak çekimi, helikopter çekimi, yamaç paraşütü çekimi
Manzara çekimleri, sanatsal hava fotoğrafı çekimleri
Hareket halindeki hayvanların çekimleri, koşan at vb.
Havadan fabrika içi çekimler
flycam ile havadan gece çekimleri
Balistik uydu jeodezisi ve uzaktan algılamada,
Su üstü, yat, tekne, vb çekimler, havadan gemi çekimi, yük gemileri çekimi.


Aircam ile hangi kameraları kullanıyorsunuz?

Şu anda Canon 5D Mark III, SONY NEX 6, SONY PJ 790, Canon 600D, ve GoPRO Hero3 gibi ekipmanlarımızın yanı sıra bunlara destek olan birçok lens gurubumuzda bulunmaktadır. Hava Çekimi projesi için farklı bir kamera veya lens ihtiyacı söz konusu olur ise proje bütçesine göre istenilen kameralar temin edilebilir.


Aircam kaç kilo yük taşıyabiliyor?

Firmamızda Aircam ile hava çekimi için birçok uçan sistem bulunmaktadır. Yapılacak çekim ve taşınması gereken kameraya göre uygun sistem seçilip çekim gerçekleştirilmektedir. Mevcut sistemlerimizden en ağır yük taşıma kapasitesine sahip aletimiz 8-9 kg yük taşıyabilmektedir.


Aircam ile kaç dakika havada kalabiliyorsunuz?

Sisteme göre farklılık göstermekle birlikte şu anda 20 dk.’ya kadar havada kalabilmekteyiz. Bu süre için özel bataryalar ve sistemin motor gücü önem arz etmektedir.


Havadan çektiğiniz görüntüleri nasıl teslim ediyorsunuz?

Çekilen fotoğrafları editleyerek, video çekimlerini ise stabilizasyonu yapılmış, sahneler kesilmiş halde kurguya hazır parçalar olarak teslim etmekteyiz. Eğer istenir ise tarafımızdan çekimlerin seslendirme ve kurgusu yapılarak yayına hazır halde de müşterilerimize teslim etmekteyiz. Müşterimiz görüntüleri ham olarak talep ediyor ise ham teslim edilmektedir.


Hava çekimi sırasında canlı yayına görüntü verebiliyor musunuz?

Evet; flycam ile havadan canlı görüntü aktarımı yapmaktayız.


Havadan 360 derece panaromik (havadan sanal tur) gezinti çekiyormusunuz?

Her türlü iç ve dış mekanın veya yapılan etkinliklerin çekimlerinin interaktif ortamda yukarı-aşağı, sağa-sola havadan 360 derecelik açı ile izlenmesi hizmeti vermekteyiz. Hava çekimlerini de bu görüntülere eklediğimiz zaman tam bir açı ile mekanın görünümüne değer katmaktadır.

Bunun amacı mekânların, etkinliklerin ayrıntılı bir şekilde görülmesi ve izleyicinin istediği ayrıntıları kolayca ulaşması, mekânın tanıtımının etkileyiciliğinin vurgulanması amacıyla tercih edilen bir uygulamadır.

İstenilen yüksekliklerde havadan sanal tur'lar ile müşterilerimize farklı bir bakış açısı sunmaktayız. Havadan panaromik çekim özellikle konut projelerinde, belediye tanıtımlarında, tarihi bölge tanıtımlarında tercih edilmektedir.